Actualitate 17 Martie 2023, 09:29

APPR devine Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România

Scris de

Adunarea generală a ASOCIAȚIEI PRODUCĂTORILOR DE PORUMB DIN ROMÂNIA a votat în unanimitate, la finele lunii trecute, schimbarea denumirii organizației în Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România, în acord cu stadiul său curent de dezvoltare.

Directorul executiv, Alina Crețu, a prezentat raportul de activitate pe 2022, inclusiv raportul financiar-contabil, din care a reieșit că activitatea tuturor departamentelor s-a diversificat și a devenit tot mai complexă. În cercetarea aplicată, pe lângă rețeaua proprie RITAC, unde testează șase culturi de câmp de importanță majoră pentru România: porumb, păioase, floarea-soarelui, rapiță, soia și sorg, APPR este, la momentul actual, parteneră în trei proiecte europene cu finanțare din Horizon 2020, dar și în numeroase alte inițiative privind agricultura regenerativă și alte practici sustenabile. În demersul de promovare a intereselor membrilor prin dialog civil, APPR conlucrează regulat și intens cu autoritățile de la București și Bruxelles, inclusiv în grupurile de lucru pentru PNS, în echipele specializate ale COPA-COGECA, ale Confederației Europene a Porumbului, colaborează cu parteneri din industrie. Comunicarea internă (cu membrii APPR) și externă (cu partenerii din industrie și cu publicul larg) a devenit o dimensiune majoră în viața organizației și este facilitată de platforma FarmForum și de organizarea a numeroase conferințe, podcasturi, ateliere tematice, evenimente în câmp (Ziua Porumbului, Ziua Grâului, Ziua Culturilor Fixatoare de Azot) sau a Târgului FarmConect.

600 de invitați

Adunarea generală a prefațat cea de a opta ediție a congresului anual al APPR, care a avut numneroși oaspeți și a dezbătut teme de interes major pentru fermieri, industrie, dar chiar și pentru publicul larg, confruntat cu spectrul tensiunilor geopolitice de pe Continent. La evenimentul desfășurat în București au participat aproape 600 de invitați, fermieri și reprezentanți relevanți din agribusiness.

În deschiderea evenimentului, vice-președintele Forumului APPR, Theodor Ichim, a declarat: „Deși presați de diferite provocări și emoții, am reușit să fim lângă factorii decidenți, să lucram împreună la Planul Național Strategic, care și datorită eforturilor APPR este unul suportabil pentru fermieri. Cu puțină deschidere, vom putea să ne adaptăm și să atragem fondurile europene. Felicit Consiliul Director pentru implicare și sublinez că este foarte important ca echipa executivă a asociației noastre să aibă parte, în continuare, de susținere.“

Alina Crețu, directorul executiv al Forumului APPR, a arătat că, deși anul precedent a fost plin de provocări, „suntem adepții căii dialogului și am reușit să menținem un flux continuu și intens de discuții pe variantele finale ale Planului Național Strategic al României, iar în privința situației generate de secetă am găsit soluții împreună cu partenerii de dialog din instituțiile relevante. Asociația noastră are un nou nume, Forumul APPR, însă am rămas tot noi, cu o pălărie nouă, mai amplă, sub care am reușit să reunim profesioniști și din domeniul procesării și împreună cu care încearcăm să contribuim la echilibrarea balanței comerciale a țării noastre.“

Cristina Cionga, directorul adjunct al Forumului APPR, a subliniat importanța susținerii prezenței fermierilor români la Copa-Cogeca: „Rolul meu este de a ajuta să traducem așa-numita bruxelleză pe înțelesul tuturor și de a contribui la deslușirea misterelor noii Politici Agricole Comune, o doamnă care, trecând de șase decenii, a devenit tot mai imprevizibilă și mai plină de toane. Mulțumim MADR și partenerilor din Alianța pentru Agricultură și Cooperare pentru colaborare, vă asigurăm că participăm la toate grupurile de lucru și contribuim permanent la dezbateri și la documentele de poziție pe care le emite Copa-Cogeca.“

Daea: „Porumbul s-a metamorfozat“

Prezent la eveniment, Ministrul Petre Daea a oferit asigurări că este deschis pentru colaborarea cu mediul asociativ: „Iată că și porumbul s-a metamorfozat. Felicitări pentru activitate și pentru sprijinul pe care îl acordați, vă dorim mult succes și sub această nouă denumire formidabilă. Salut activitatea Copa-Cogeca și profit de ocazie pentru a saluta prezența secretarului său general, Pekka Pesonen. Îi mulțumesc și lui Mihail Dumitru pentru ajutorul dat în conturarea noii PAC și păstrarea specificului agriculturii românești.“

La rândul său, secretarul general al Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, a declarant: „Piața unică a întâmpinat dereglări de funcționare în condițiile conflictului din Ucraina și nu este normal ca România să plătească un preț mai mare decât alte state membre. Vă mulțumesc pentru alimentele pe care le produceți și că sunteți furnizori de securitate alimentară pentru toți cetățenii europeni și nu numai.“

În cadrul plenarei a fost prezent și Mihail Dumitru, director general adjunct al DG Agri, care a mulțumit tuturor pentru implicarea în conturarea Planului Național Strategic și a adus clarificări asupra poziției Bruxelles-ului în finalizarea PNS-urilor: „Sunt aici să vă mulțumesc tuturor celor care ați contribuit la acest proces complex de a avea gata Planul Național Strategic al României. La Bruxelles aveam 28 de PNS-uri gata, iar în contextual izbucnirii conflictului s-a pus întrebarea legitimă dacă acest PNS, alcătuit înainte, mai era valid. Am chemat la discuții statele pentru a aduce îmbunătățiri conforme cu noile provocări și am acordat mult mai multă libertate de a distribui anvelopele financiare între cei doi piloni.“ Directorul general adjunct al DG Agri a subliniat că dezvoltarea rurală rămâne, în continuare, o componentă importantă și că reînnoirea generațiilor de fermieri a fost încurajată prin alocarea de fonduri pentru tinerii fermieri. De asemenea, a reiterat importanța PNS în procesul de tranziție către energia verde și noua eră digitală.


Evenimentul a găzduit, ca de fiecare dată, și decernarea premiilor „Porumbul de Aur“ pentru anul 2022.

La categoria „Neirigat“, trofeul a fost câștigat de fermierul Valentin Mărginean din județul Mureș, iar la categoria „Irigat“ premiul a fost adjudecat de Nutre Group din Ialomița, reprezentat pe scenă de agronomul Ionuț Grîu.


Bogdan PANȚURU


Media

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Copyrights © Lumea Satului

Redacţia:

Str. Moineşti nr. 12, Bl. 204, Sc. A, Ap. 4, sector 6, Bucureşti.
Pentru corespondenţă: OP 16, CP 39.
Tel/fax.: 021.311.37.11;
ISSN 1841-5148

Marketing, abonamente, difuzare
Tel: 031.410.07.45
- Nicusor Oprea Banu – 0752.150.146, 0722.271.338;

Compartiment financiar
– dr. Niculae Simion – 0741.217.627

Editura: ALT PRESS TOUR Bucureşti