Căldura și umiditatea din timpul verii favorizează singamoza, o parazitoză gravă a păsărilor
Scris de Lumea SatuluiDe ce se îmbolnăvesc păsările
Singamoza este o boală parazitară a aparatului respirator al păsărilor care apare în sezonul călduros, în fiecare an în gospodăriile cu condiţii necorespunzătoare de alimentaţie şi igienă, fiind prezentă la păsările subnutrite, cu hipovitaminoze, crescute în adăposturi neigienice și aglomerate. Boala evoluează mai grav la puii de 3-4 săptămâni, dar şi peste această vârstă (2-3 luni) în cazul în care condiţiile de igienă şi alimentaţie sunt necorespunzătoare. Boala se caracterizează prin dificultate în respiraţie; puii stau în permanenţă cu ciocul deschis, plin cu mucus, prezintă respiraţie accelerată şi zgomotoasă, tuse puternică şi bruscă. Aceştia au tendinţa de a înghiţi continuu şi prezintă mişcări sacadate ale capului.
Păsările slăbesc, sunt anemice, iar moartea se poate produce prin asfixiere.
Curcile şi păunii fac boala indiferent de vârstă.
Viermii roșii ai gâtului
Boala este specifică păsărilor crescute în gospodăriile populaţiei, fiind cauzată de viermi rotunzi, de culoare roşie, din familia Syngamidae. Din acest motiv singamoza mai poartă denumirea de viermii roşii ai gâtului.
Aceşti viermi se localizează în traheea galinaceelor domestice (găină, curcă, păun), dar şi la cele sălbatice, mai ales la fazani.
La galinacee, masculul şi femela parazitului stau în permanenţă cuplați, sub forma literei Y. Aceştia se fixează cu ajutorul capsulei bucale, de mucoasa traheală, se hrănesc cu sânge şi produc leziuni la acest nivel. Femelele parazitului elimină ouă care ajung în mediul exterior fie prin excrementele păsărilor bolnave sau purtătoare, fie prin strănut. În mediul exterior ouăle evoluează în anumite condiţii de temperatură, umiditate şi aeraţie, condiţii care sunt favorabile în sezonul călduros, devenind infestante. Acestea contaminează adăposturile, furajele, iarba sau ajung în corpul anumitor nevertebrate cum ar fi melcii, larvele de muşte şi în special râmele care constituie rezervoare de paraziţi. Păsările se pot contamina pe cale orală fie direct, ingerând ouăle sau larvele de parazit care se găsesc pe iarbă, fie indirect prin ingerarea râmelor sau a altor nevertebrate infestate cu ouă de paraziţi.
Păsările adulte sunt purtătoare de paraziţi şi reprezintă sursă de contaminare pentru tineret. Păsările sălbatice reprezintă, de asemenea, o sursă de infestaţie pentru păsările domestice.
Diagnosticul
Diagnosticul prezumtiv se pune pe semnele clinice: tuse, tendinţă de asfixie, ciocul deschis în permanenţă. Diagnosticul de certitudine se pune în laborator, unde se face diferenţierea faţă de alte boli cu semne clinice respiratorii: laringotraheita infecţioasă, bronşita infecţioasă, micoplasmoza, coriza infecţioasă, aspergiloza şi altele.
Cum prevenim îmbolnăvirea păsărilor
Profilaxia constă în primul rând în deparazitarea internă a tuturor păsărilor din gospodărie (primăvara şi toamna), cu Rombendazol F, menţinerea igienei în adăposturi şi deparazitarea acestora cu soluţii insecticide ca Romparasect 5% sau Tetracip. Se recomandă creşterea, pe cât posibil, a tineretului aviar separat de păsările adulte şi izolat de curci. Pentru creşterea rezistenţei generale la tineret se va asigura o alimentaţie corespunzătoare sub aspect cantitativ şi calitativ.
În cazul apariţiei bolii într-o gospodărie, tratamentul se face la întreg efectivul, cu Rombendazol F, iar la puii cu semne clinice grave se recomandă să li se administreze concomitent unul dintre produsele: Galiprotect, Romigal, Avian protect sau Enrofloxarom. Pentru redresarea organismului se vor administra vitamine și premixuri vitamin-minerale: Complex polivitaminic buvabil Romvac 3, Romstarter 9+1A, Cavitrom, Vitamina AD3E etc. Adăposturile se curăţă mecanic săptămânal şi se deparazitează cu aceleaşi soluţii insecticide.
Dr. Viorica CHIURCIU
Doctor în științe medicale
ROMVAC COMPANY S.A.
Lasă un comentariu
Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.
Articole recente - Lumea Satului
- AFIR a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru instalarea tinerilor fermieri
- Recomandări privind producerea și valorificarea laptelui de oaie
- Asociația Aberdeen Angus, cea mai mare asociație din România specializată în producția de carne
- Nutrețuri combinate pentru suine
- Ion Agafiței, președintele Asociației Crescătorilor de Ovine și Caprine Vaslui - Despre prețul mielului
- Cum rămâne cu sistemul de etichetare Nutriscore?
- APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina aferentă trimestrul I - anul 2023
- BASF România prezintă câștigătorii competiției „Povești cu vinuri românești” - Ediția a 8-a, dedicată cramelor mici și mijlocii
- Festivalul Cultural Dealul Muierii - Ediția a-II-a 2023
- 60 de doamne fermier din România și 10 din Republica Moldova vor studia managementul afacerilor și tehnologii agricole în cadrul Programului TalentA-2023 dezvoltat de compania Corteva Agriscience